QGIS , veri görüntüleme, düzenleme ve çözümleme yetenekleri sağlayan çoklu platform destekli özgür ve açık kaynaklı bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) yazılımıdır. Diğer CBS yazılım sistemlerine göre QGIS benzer kullanıcıların farklı harita projeksiyonları kullanılarak çok katmanlı haritalar oluşturmasına olanak sağlar. Haritalar farklı biçimlerde ve farklı kullanımlar için bir araya getirilebilir. QGIS haritaları raster veya vektör katmanlarının oluşmasına olanak verir. Vektör verileri ya nokta, çizgi, ya da poligon özellikli saklanır, bu tür bir yazılım için bu varsayılan bir durumdur. Çeşitli türde desteklenen raster görüntüler ve yazılım görüntülerinde jeoreferanslama gerçekleştirilebilinir.

QGIS kullanıcılara geniş işlevselliği verecek şekilde PostGIS, GRASS ve Mapserver dâhil olmak üzere diğer açık kaynak CBS paketleri ile tümleştirme sağlar.Python veya C ++ yazılı eklentileri, QGIS yeteneklerini genişletmektedir. Google Geocoding API kullanarak geocode, ArcGIS, PostgreSQL / PostGIS, SpatiaLite ve MySQL veritabanı ile arayüzünde bulunan standart araçlara benzer geoprocessing (fTools) gerçekleştirmek ve bir harita oluşturucu olarak Mapnik kullanmak için eklentileri vardır.

qgis aryüz

QGIS ile PostGIS entegrasyonu yapmak için QGIS yukarıdaki şekilde görülen arayüzünde katman menüsünden veya en solda görülen araç çubuğundan en üstte bulunan vektör katman ekle seçilir. Seçildikten sonra karşımıza aşağıdaki şekilde görülen arayüz gelir ve buradan veritabanı seçeneği seçilir.

vektör

Veritabanı seçildikten sonra hani veritabanı kullanılacaksa o seçilir. Biz postgis ve postgresql kullanacağımız için şekilde görüldüğü gibi Postgresql seçiyoruz. Eğer daha önceden yaptığımız bağlantı varsa bağlantılar kısmından bağlantımızı seçip “open” diyebiliriz. Eğer bağlantı yoksa “Yeni” diyerek veritabanı adı seçilir ve veritabanı bağlantı bilgileri girilerek QGIS ile Postgresql-Postgis bağlantısı sağlanır.

postgisvektör

Bağlantı bilgileri girilip “Open” denildikten sonra karşımıza postgis içinde bulunan katmanların bir listesi şekilde görüldüğü gibi gelecektir.

vektörliste

Burada ister bir tanesini isterse hepsini seçerek katmanları QGIS arayüzüne ekleyip şekilde görüldüğü gibi gösterebiliriz.

haritasonuc

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir